Współcześnie bardzo wielu pracowników odczuwa nagle chęć stania się menedżerem. Często wynika to z ambicji i poczucia, że dobrze wykonujemy swoją pracę, ale gdyby były to kryteria na stanie się menedżerem, to w każdej firmie dziewięciu menedżerów przypadałoby na jednego szeregowego pracownika a tak nie jest. Nie każdy nadaje się na menedżera, ale czy każdy może się nim stać. Jak pomocne są szkolenia menedżerskie?

Bycie menedżerem to męcząca i bardzo stresująca praca. Wymaga dużych kompetencji komunikacyjnych, zdolności do zarządzania i umiejętności prowadzenia zespołu. Wbrew pozorom to bardzo ciężki kawałek chleba. Chcąc zostać menedżerem możemy oczywiście wybrać się (albo zostać wysłanymi przez szefa) na szkolenia menedżerskie, które nie bez przyczyny stają się coraz bardziej popularne. Trudno szacować ich skuteczność, ponieważ efekty są niewymierne i często przychodzą z opóźnieniem – przyjętą dawkę wiedzy trzeba odpowiednio „przetrawić”.
Jeśli po przeprowadzeniu krótkiego rachunku sumienia stwierdzamy, że posiadamy choć część kompetencji wymaganych na wyższym stanowisku, możemy zgłosić się na szkolenia menedżerskie. W innym przypadku mogą one być użyteczne ze względu na to, że nie posiadając pewnych zdolności możemy je sobie w mniejszym lub większym stopniu zbudować, nie należy wtedy jednak nastawiać się jednoznacznie na to, że od razu po szkoleniu staniemy się najlepszym menedżerem w okolicy. Jest to jednak inwestycja we własne zdolności, co jest praktycznie bezcenne. A odpowiadając na pytanie tytułowe: Tak, można stać się menedżerem, w końcu nie każdy się nim rodzi.