rozwój osobisty

Faktem jest, że z roku na rok wymagania zarówno ze strony pracodawców, jak i klientów stale rosną. Co zrobić aby sprostać tak wysokim oczekiwaniom? W dzisiejszym świecie musimy postawić na samodoskonalenie się, czyli na rozwój osobisty.

Obecnie na rynku mamy niezwykle szeroki wybór- szkolenia zawodowe, szkolenia unijne, programy doszkalające, kursy internetowe, nieograniczony dostęp do książek, artykułów branżowych, e-booków oraz wiele innych. Od kilku lat rynek pracy zmusza nas do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju. Niestety, w 2019 roku coraz częściej zdarza się, że nabyte wcześniej wykształcenie może nie wystarczyć w znalezieniu pracy marzeń. Tyczy się to różnych branż. Nieustanne poszerzanie kompetencji, zwłaszcza jeśli zależy nam na lepszych zarobkach, jest konieczne.

szkolenia zawodowe

 

Czy da się zaplanować swoją karierę?

Mówi się, w obecnych czasach mamy nieograniczone możliwości rozwoju oraz możemy stać się kim tylko chcemy. Jest to ułatwione dzięki postępującemu globalizmowi czy łatwemu dostępowi do Internetu. W związku z tym, nasze poszukiwanie pracy oraz znalezienie tej odpowiedniej powinno być ułatwione. Nie zawsze jednak tak się dzieje.

Rynek w Polsce jest bardziej rozbudowany niż kilka lat temu, to fakt. Jednak po pierwsze, aby zająć odpowiednie stanowisko czy zmienić pracę na tę wymarzoną, musimy mieć odpowiednie kwalifikację lub doświadczenie. Po drugie musimy znaleźć branżę, w której praca będzie sprawiać nam przyjemność. Szkolenia unijne, szkolenia zawodowe, kursy, książki, rozmowy z różnymi ludźmi czy artykuły branżowe mogą nam jedynie pomóc w znalezieniu kierunku, którym możemy podążać.

Dzięki tym krokom możemy spróbować swoich sił w obszarach, których do tej pory nie braliśmy nawet pod uwagę. Warto pamiętać o tym, że na początku swojej zawodowej drogi musimy przyjąć zasadę elastyczności i otwartości. Dodatkowo, każda osoba powinna być uważnym obserwatorem rynku, który analizuje jego potrzeby i na nie odpowiada.

Czy szkolenia to dobry pomysł?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Oczywiście, że tak. Samodoskonalenie się, poznawanie świata i stały rozwój osobisty to aspekty, które w większości przynoszą pozytywny skutek. Próbowanie nowych rzeczy może okazać się kluczem do sukcesu.

Szkolenia zawodowe i inne nie tylko podnoszą stan naszej wiedzy, ale również podwyższają niezbędne kwalifikacje. To dwie główne korzyści. Niezależnie czy chcesz zostać w swojej branży, czy zupełnie ją zmienić, nowe doświadczenia oraz umiejętności dają nie tylko satysfakcję i poczucie komfortu ale również zadowolenie z samego siebie. Twój wysiłek prędzej czy później przekształci się w zadowolenie finansowe. Szkolenia unijne lub zawodowe to również świetna okazja, aby poznać inne osoby i wymieniać się cennymi doświadczeniami.

szkolenia unijne

Szkolenia unijne, zawodowe i inne – skąd wziąć na nie fundusze?

Niewątpliwie, różne szkolenia zawodowe jakie przechodzimy to bardzo ważny element naszej drogi zawodowej. Skąd jednak wziąć fundusze na samodoskonalenie się?

Jest tak naprawdę kilka możliwości, które pozwalają nam zdobyć odpowiednie fundusze.

Po pierwsze, w pewnych przypadkach pracodawca może sam wysłać pracownika na przeróżne kursy, szkolenia lub konferencje. Co więcej, niektórzy pokrywają również wszelakie koszty. Nie jest to jednak norma.

Bardzo często, kwestia podnoszenia kwalifikacji zależy tylko i wyłącznie od nas. Osoby odnoszące sukcesy na arenie zawodowej często podkreślają, aby przeznaczać swoje wolne środki na rozwój osobisty. Poczyniona inwestycja może zwrócić się szybciej niż myślimy.

Istnieją jednak sytuacje, w których nie mamy żadnych funduszy na kursy czy szkolenia zawodowe. Pierwszym rozwiązaniem będzie zaciągnięcie niewielkiej pożyczki i późniejsze (regularne) jej spłacanie. Drugą, bardzo dobrą opcją jest znalezienie darmowych kursów, lub takich które są finansowane (współfinansowane) przez Unię Europejską. Programy tego typu są zazwyczaj kierowane do jasno określonych grup- np. ludzi powyżej 50 roku życia. Trzeba wtedy spełniać również określone warunki (przykładowo- status bezrobotnego, brak zatrudniania, zameldowanie w konkretnym miejscu).