Ostatnio miałem okazje wyjaśnić wam podstawowe pojęcia dotyczące negocjacji biznesowych*. Dzisiaj zapoznajmy się z istotą tych pertraktacji. W Polsce termin negocjacji zarezerwowany był tylko i wyłącznie dla świata dyplomacji i polityki. Obecnie stosuje się go do wielu innych dziedzin życia, w tym do biznesu.

Gdy by nie negocjacje obecnie biznes lub handel mogły by nie istnieć. Aby skutecznie uczestniczyć w życiu gospodarczym warto wiedzieć jak dobrze to robić. Negocjacje biznesowe jak stwierdza prof. Zbigniew Nęcki są sekwencją wzajemnych posunięć, poprzez które strony dążą do osiągnięcia możliwie korzystnego rozwiązania częściowego konfliktu interesów.
Istotą negocjacji biznesowych jest konieczność wspólnego zaufania. Brak obustronnego zaufania może doprowadzić do załamania rozmów. Negocjacje są wyszukiwaniem uniwersalnych płaszczyzn, celów, interesów i wartości. Celem nie jest uzyskanie wszystkiego od przeciwnika bez dawania niczego w zamian.
Na sukces negocjacji wpływa kilka czynników:
  • Czy element, którego dotyczą podlega negocjacjom- można sprzedać samochód, ale dziecka nie.
  • Ważnym atutem negocjatorów jest zainteresowanie nie tylko braniem, ale i dawaniem- umiejętność wymiany wartości za wartość. Chęć wypracowania kompromisu.
  • Wzajemne zaufanie- jeśli strony ufają sobie do pewnego stopnia łatwiej im dojść do wspólnego zdania.
Istotą negocjacji nie jest chęć brania, a umiejętność wypracowania kompromisu i zaufania do negocjatorów drugiej strony. Obecnie wiele firm oferuje szkolenia negocjacyjne, uczące pracowników umiejętności pertraktowania i zachowania w trakcie negocjacji biznesowych.